Pytania często zadawane przez pacjentów

Jesteśmy polską marką. Związaną z branżą stomatologiczną od 1993 roku. A-ligner® i IPA (Indywidualnie Projektowane Aparaty) zostały stworzone na podstawie prac nad technologiami 3D prowadzonymi przez nas od 1999 roku.
Od tego czasu stworzyliśmy i dostarczyliśmy wiele rozwiązania dla profesjonalistów: ortodontów, implantologów, chirurgów szczękowych i stomatologów. Również w zakresie tomografii komputerowej. Są to rozwiązania programistyczne i technologiczne z zakresu wspomagania diagnostyki i planowania leczenia. Finalnie są one przenoszone w rzeczywistość planu leczenia. Wymagają wysokich kwalifikacji inżynierskich i znajomości zagadnień medycznych. Te kompetencje posiadamy.
W naszych rozwiązaniach od lat i w szerokim zakresie wykorzystujemy zaawansowane technologie 3D takie jak: skanery 3D, drukarki 3D, symulacje 3D położenia zębów w procesie leczenia. Nasze rozwiązania w ortodoncji: A-ligner® i IPA (do precyzyjnego projektowania i klejenia aparatów stałych) wywodzą się właśnie z tych doświadczeń i umożliwiają każdemu dentyście samodzielne projektowanie zgryzu pacjenta i co najważniejsze późniejsze wykonanie A-ligner® według zasady „In-house” (lokalnie, w warunkach własnego laboratorium). A-ligner® i IPA bazują na technologiach 3D i CAD/CAM.
Jesteśmy pionierem rozwiązania pozwalającego na uniknięcie wykonania alignerów w jakiejś centralnej fabryce przez nieznanego specjalistę. Umożliwiamy lekarzowi, do którego pacjent ma zaufanie, przeprowadzenia całego procesu planowania i leczenia w sposób idealnie dopasowany do pacjenta. Jest on niepowtarzalny i indywidualny. Od teraz dostępny także „In-House”.

Jak działają aparaty A-ligner®?

Aparaty A-ligner® to seria przezroczystych, plastikowych nakładek na zęby wykonanych specjalnie dla Ciebie. Trochę tak jak kolejne rysunki w filmie animowanym. Jest to możliwe w oparciu o skan Twoich zębów i zaawansowane technologie obróbki danych. Proces przesuwania zębów jest zgodny z planem leczenia opracowanym przez Twojego lekarza. Każdy zestaw nakładek za pomocą ciągłych sił o niewielkim natężeniu delikatnie prowadzi Twoje zęby do idealnego ustawienia.

Konsultacja

Kwalifikacja do leczenia odbywa się u lekarza dentysty. Na pierwszej wizycie zbierana jest dokumentacja medyczna (prześwietlenia, zdjęcia twarzy, skany cyfrowe lub wycisk zębów pacjenta).

Kto nie powinienem korzystać z aparatów A-ligner® ?

Metoda leczenia to zawsze wybór Twojego lekarza po wcześniejszej konsultacji z Tobą.
Generalnie nie powinieneś być leczony aparatami A-ligner® przy alergii na tworzywa sztuczne i/lub gdy nie masz pełnego uzębienia stałego.

Jak bardzo estetyczne są aparaty A-ligner®?

A-ligner®'y są wyjątkowe i bardzo estetyczne. Oryginalne A-ligner®y wykonuje się z medycznego poliuretanu (PU) który nie zawiera bisfenolu ani ftalanu (składników potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia obecnych w innych podobnie wyglądających materiałach). Materiał z którego wykonuje się A-ligner®'y jest też znacząco bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz przebarwienia w porównaniu z najpopularniej stosowanymi poliestrami (PETG). Na tle innych systemów A-ligner® wyróżnia się zdecydowanie przezroczystością i pożądanymi cechami użytkowymi.

Jak długo leczy się A-lignerami® ?

Czas leczenia różni się u każdego pacjenta. Może ono trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od trudności Twojego przypadku. Oszacowania potrzebnego czasu dokona Twój lekarz.
A-ligner®y tak jak każda metoda mają swoje ograniczenia. Jeśli czas leczenia wydaje się porównywalnie (np. do aparatów stałych) zbyt długi - to warto porozmawiać z lekarzem na temat leczenia „kombinowanego”. Wówczas A-ligner® jest ważnym elementem terapii, lecz wcześniej wspomaga się go innymi możliwymi korektorami, aby po prostu szybciej i komfortowo prowadzić leczenie.

Nakładki

Pacjent otrzymuje od swojego lekarza zestaw wykonanych specjalnie dla niego nakładek, które musi codziennie nosić i wymieniać – nakładki nosi się i wymienia samodzielnie według wskazań lekarza co 10-14 dni.

Czy A-ligner® jest wytwarzany masowo w fabrykach i kto zajmuje się leczeniem pacjentów?

Wiele firm wykonuje płytki w globalnych centrach. A-ligner® to technologia dostępna dla Twojego lekarza i Ciebie. A-ligner® jest projektowany indywidualnie w dostępnym oprogramowaniu dla specjalistów (DDP Ortho) i nie wykonuje się go masowo w fabrykach. Twój lekarz po diagnozie, projektuje A-ligner® indywidualnie dla Ciebie, a technik wykonuje zestaw płytek według zaleceń lekarza. Leczenie pacjentów odbywa się wtedy według metody „in hause” czyli lokalnie, pod nadzorem lekarza w najlepszej jakości.

Czy istnieją gwarancje wyników leczenia aparatem A-ligner®?

Twoje leczenie ortodontyczne prowadzone jest przez Twojego lekarza i to on jest za nie odpowiedzialny. Lekarze się szkolą i dysponują odpowiednią wiedzą na temat zasad stosowania, wskazań i przeciwwskazań do leczenia płytkami. Technologia jest sprawdzona, ale nie może zagwarantować wyniku leczenia ortodontycznego. Poszczególne wyniki mogą się od siebie różnić.

Rodzaje A-ligner®

Smart – przeznaczony: dla niewielkich korekt estetycznych do 10 nakładek, ewentualnego zakańczania lub stabilizacji po leczeniu aparatem stałym.
Full Attachment – przeznaczona do pełnego leczenia.

Wizyty kontrolne

Lekarz wyznacza wizyty kontrolne co 6-8 tygodni w celu monitorowania postępów leczenia i wydania nowych nakładek. W czasie leczenia należy dbać o higienę. Materiał do nakładek, który zalecamy ma najwyższe parametry wytrzymałości na przebarwienia czy złamania.

Czy po zakończeniu leczenia będę potrzebować retainera?

Aby uniknąć nawrotu wady po zakończeniu leczenia ortodontycznego, lekarze zazwyczaj oferują retainery. W technologii A-ligner® są one dostarczane w zestawie jako płytka na koniec leczenia. Dostarczamy też „Retainer for life ®”. Jest to wydruk z drukarki 3D położenia Twoich zębów na koniec leczenia. Jeśli zgubisz swój retainer lub go zużyjesz, to można szybko go odtworzyć gdy przyniesiesz przekazany Ci na koniec leczenia „Retainer for life ®”. To takie zabezpieczenie i „polisa”,żeby wszystko było dobrze. Jeśli po latach trzeba będzie użyć „Retainer for Life®” z jakiegokolwiek powodu, Twój lekarz może wykonać nowy retainer w oparciu o „Retainer for Life®”.

Co się stanie, jeśli zgubię aligner w czasie leczenia ?

Zawsze przechowuj używane ostatnio alignery (a nawet ich poprzedni zestaw) w bezpiecznym miejscu, w oddzielnym pudełku lub woreczku. Jeśli używany przez Ciebie obecnie aligner zgubi się lub uszkodzi, skontaktuj się niezwłocznie się ze swoim lekarzem. Możesz tymczasowo „cofnąć się” o jeden etap i nosić poprzednią nakładkę, co zapewni, że Twoje zęby nie przemieszczą się w czasie potrzebnym na wykonywanie zastępczego alignera. Zastępcze alignery są zazwyczaj wysyłane po okresie od 7 do 10 dni roboczych od złożenia zamówienia.

Czy muszę płacić za całe leczenie na jego początku?

Wielu lekarzy oferuje płatności w systemie comiesięcznym. Porozmawiaj na temat możliwości płacenia ze swoim lekarzem. A-ligner® oprócz wszystkich korzystnych cech ma też taką, że produkcja lokalna umożliwia lepsze dostosowanie ceny.

Jak nosi się nakładki?

A-ligner®y nosi się przez cały dzień i całą noc, co najmniej 22 godziny na dobę. Ściąga się je na jedzenie, czyszczenie zębów i używanie nitki dentystycznej, lub według zaleceń Twojego lekarza.

Jak czyścić nakładki?

Używaj szczoteczki do zębów o miękkim włosiu i myj je małą ilością pasty do zębów pod zimną, lub ciepłą wodą. NIE używaj gorącej wody bo mogą się odkształcić. NIE używaj ŚRODKÓW DO CZYSZCZENIA protez, ani nie mocz alignerów w płukankach do jamy ustnej. Mogą one uszkodzić powierzchnię aparatu, przez co stanie się on matowy i bardziej widoczny.