Pobierz bezpłatne oprogramowanie DDP-Ortho

Instrukcja przygotowania środowiska pracy z diagnostycznymi modelami cyfrowymi DDP-Ortho i techniką IPA

Krok I – Diagnostyczne Modele Cyfrowe

1. Rejestracja konta użytkownika w portalu laboratorium  – do pracy z modelami cyfrowymi DDP-Ortho i systemem IPA niezbędne jest założenie konta użytkownika w portalu – www.ortolab.pl
2. Wysyłanie materiałów do celów produkcji digitalnych modeli diagnostycznych:
• Wycisk w masie alginatowej górnego i dolnego łuku zębowego oraz kęsek zgryzowy lub wysłane przez Internet skany wewnątrzustne w formacie .stl
UWAGA! Istotna jest jakość pobranego wycisku i kęska zgryzowego.
• Pobrane wyciski wraz z kęskiem należy zapakować do torebek strunowych z kawałkiem wilgotnego materiału (wilgotną gazą.).
• Woreczki z wyciskami należy zapakować do standardowej koperty bąbelkowej lub do pudełek, które można bezpłatnie zamówić na stronie internetowej laboratorium (www.ortolab.com.pl).
• Należy włożyć także zlecenie wykonania modelu, które należy wygenerować po zalogowaniu się do konta w portalu DDP-Ortho, wydrukować i ewentualnie wypełnić.
• Wysyłka do laboratorium na adres Ortolab Sp. z o.o., ul. Krótka 29/31, 42-200 Częstochowa.

Po dwóch dniach roboczych otrzymacie Państwo informację, iż digitalny model diagnostyczny jest gotowy do pobrania na Państwa koncie na serwerze DDP-Ortho.


Krok II – Indywidualnie Projektowane Aparaty (IPA)

Digitalny model diagnostyczny jest przygotowany do wykonania pomiarów, analiz, wizualizacji oraz umożliwia Indywidualne Projektowanie Aparatu.
• W zakładce IPA pozycjonowane są zamki.
• Po zaprojektowaniu wysyłany jest plik modelu na adres ipa@polorto.com.pl
• Na podstawie przesłanego modelu zostaną wykonane pozycjonery – szyny transferowe, które pozwolą na naklejenie zamków w miejscach wskazanych przez lekarza na modelu cyfrowym.
• Pozycjonery (szyny transferowe) wraz z zamkami wybranego systemu, modelem gipsowym i pozostałą dokumentacją zostaną przesłane do lekarza kurierem.

Procedura zakłada 5 dni roboczych na wykonanie Indywidualnie Projektowanego Aparatu od momentu przesłania przez Lekarza prawidłowo zaprojektowanego IPA.

Pobierz szczegółową Instrukcję

Krótki filmowy przewodnik po IPA

IPA – Procedura

Wiemy, że pośrednie metody klejenia mają swego rodzaju “złą” opinie wśród klinicystów Ale my używamy rozwiązań CAD/CAM i technologii wydruków 3D co jest kompletnie innym rozwiązaniem niż jakiekolwiek dotychczasowe. Procedury klejenia pośredniego (IPA) to nie (tylko) sprawa formalnej perspektywy kto ostatecznie nakleja aparat stały. To również (a może przede wszystkim):
 • precyzja projektowania aparatu = precyzja pozycjonowania (mniej błędów ludzkich, brak błędów produktu, wydruku)
 • projektowanie aparatu odbywa się poza czasem przyjmowania pacjenta
 • precyzja w części klinicznej (brak błędów ludzkich, niedokładności elementów aparatu pozostają nadal lecz mogą być zredukowane poprzez kompensacje podczas projektowania aparatu)
 • czas procedur klinicznych (z obserwacji wiemy ze pierwsze , bez doświadczenia użycie IPA wymaga 32 minut dla naklejenia obu łuków, licząc od zajęcia fotela przez pacjenta do zejścia pacjenta z fotela)
 • delegowanie procesów i procedur pracy (również do innego lekarza). Lekarz senior wykonuje diagnostykę/planowanie leczenia wraz z cyfrowym pozycjonowaniem zamków a kliniczna cześć jest wykonywana bezpiecznie przez lekarza juniora (tak jakby to robił senior ponieważ zmiany poleżenia zamków są niemożliwe)
 • możliwe konsultacje przez Internet (rozwiązanie przygotowane pod telemedycynę)
 • interdyscyplinarne leczenie gdzie aparaty są częścią procesów leczenia u innego specjalisty ( są zrozumiałe dla innego specjalisty lub potwierdzane dzięki wspólnej pracy w formacje 3D – DDS PRO wykorzystuje przy tym dane z CBCT )
Zacznij z IPA – wariant I Zacznij z IPA – wariant II Zacznij z IPA – wariant III

IPA – Pośrednia metoda klejenia aparatu

 • Pozycjonowanie zamków cyfrowo w kilka minut
 • Pewność pozycji zamków dzięki drukowanym 3D transferom (jig)
 • Prosta procedura klejenia aparatu
 • Krótki czas klejenia aparatu
 • Wysoka jakość i precyzja
 • Łatwość ściągania jig bez osłabienia wiązania kleju
 • Dostępne w lokalnym laboratorium
 • Bardzo dobra cena

Nie zgaduj jak pozycjonować zamki

IPA (Indywidualnie Projektowane Aparaty) to system pozwalający na precyzyjne pozycjonowanie zamków na rzeczywistym modelu zgryzu pacjenta, który został przeniesiony w świat cyfrowy. Przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania DDP-Ortho (darmowe) lekarz może bardzo dokładnie ustalić pozycję zamka na każdym zębie wykorzystując swoją najlepszą wiedzę z tego zakresu. Do wyboru lekarz ma kilka systemów zamków, począwszy od tradycyjnych dwuskrzydełkowych a skończywszy na samoligaturujących).

Na wstępie program pozycjonuje zamki według określonych i zdefiniowanych zasad (dla wybranego systemu zamków) ustawiając ich szczelinę w odpowiedniej odległości od krawędzi siecznej zęba. Lekarz w zależności od wady zgryzu pacjenta oraz indywidualnych cech uzębienia może dowolnie zmienić tę wstępną pozycję przesuwając zamek w kierunkach okluzyjno-dziąsłowym, mezjalno-dystalny oraz nadając mu angulację.

Po zatwierdzeniu pozycji zamka na każdym zębie, laboratorium przygotowuje pozycjonery, które dokładnie przeniosą ustaloną na modelu cyfrowym pozycję zamka na zęby.Lekarz otrzymuje od Swojego dostawcy zamków pozycjonery na oba łuki zębowe z osadzonymi w nich zamkami, które wybrał na etapie projektowania aparatu.

Budowa pozycjonera pozwala na stabilne umieszczenie zamka na zębie oraz na wygodne naświetlenie kleju nałożonego na podstawę zamka gdyż dostępna jest ona z 3 stron. Dla wygody nakładania pozycjonerów w ustach pacjenta lekarz może je dowolnie i w łatwy sposób podzielić na mniejsze fragmenty (ze względu na stabilność osadzania pozycjonerów zaleca się dzielenie ich na odcinki nie mniejsze niż obejmujące 2 zęby). Po naklejeniu i naświetleniu zamków lekarz w bardzo łatwy sposób może usunąć pozycjonery.