Ortodonta » Rozwiązania cyfrowe “bez gipsu” – Konwersacja

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Rozwiązania cyfrowe “bez gipsu” – Konwersacja

Wielu praktyków ortodontów rozmawia na temat rozwiązań cyfrowych “bez gipsu”.

Czy potrzebujemy takich rozwiązań ?

Typowa konwersacja przedstawia się jak w poniższej rozmowie:

A: Czy ktoś próbował już u siebie praktyki “bez gipsu” ? Jeśli tak, czy macie informacje o laboratoriach z którymi współpracowaliście, czasie realizacji aparatów, albo innych użytecznych wskazówkach.

B: Otrzymaliśmy retainery termoformowalne i aparaty wyjmowane z laboratorium XXX w mieście YYY. Jest najtańsze i ma szybkie terminy realizacji zamówień. Używają dość słabej rozdzielczości drukarek, ale wydaje się, że to wystarczy do tego co robimy.

C: Naszym największym problemem było pośrednie klejenie. O. wykonuje pośrednie klejenia i również używa konwencjonalnych zamków czteroskrzydełkowych i stwierdził, że jest trudno znaleźć dobry system dla klejenia pośredniego. Wykonałem około 25 przypadków Insignia, ale niestety takie zamki SL nie są uniwersalnie aprobowane w naszej praktyce.

D: My próbowaliśmy pośredniego klejenia używając tradycyjnych procedur laboratoryjnych setup na wydrukowanych modelach, ale do teraz nie znaleźliśmy odpowiedniego separatora do zamków, który pracowałby odpowiednio. Wydaje się, że mieliśmy więcej szczęścia z klejem hobbistycznym niż tradycyjnymi środkami do separacji. Nie wydaje mi się, że próby wykonania tradycyjnego transferu do klejenie pośredniego opartego o setup na wydrukowanym modelu to przyszłość, tak więc nie jestem takim entuzjastą dla odkrywanych rozwiązań cyfrowych jakim mógłbym być.

E: My współpracujemy z firmą o nazwie ZZZ która jest powiązana ze znanym rozwiązaniem systemu HHH i wydaje się, że został on pogrzebany przez alignery. Zrobiliśmy około 20 przypadków. W tej chwili nie jesteśmy jednak zadowoleni z systemu klejenia pośredniego.

Podstawy zamków są dostępne tak samo jak w Insignia, ale pozycjonowane w tradycyjny sposób na pełnym łuku, przenoszone przez bardziej przypominające dwuwarstwowe szyny niż sztywne transfery (jig).

Nasza pewność klejenia ucierpiała w ciągu ostatnich 18 miesięcy co jest frustrujące.

Możemy zaakceptować wyższe rachunku z laboratoriów jeśli widzimy że mamy dobry, niezawodny, odpowiedni system klejenia z potencjałem do redukcji czasu leczenia, lecz na ten moment to się nam wymyka.

Jesteśmy ciągle w poszukiwaniu cyfrowego sytemu klejenia pośredniego z którego będziemy zadowoleni.

Duża część naszej decyzji o wprowadzeniu ścieżki cyfrowego outsourcingu jest związana z wielkością naszej praktyki, poziomem zatrudnienia i możliwościami lokalowymi.

Użytkownik DDP-Ortho:
Z zainteresowaniem przyglądałem się waszym doświadczeniom z różnymi systemami klejenia pośredniego, czemuś czemu i ja poświęciłem kilka lat. Podczas wykładów za granicą, natknąłem się na polską firmę, która spędziła ostatnie 12 lat nad rozwojem oprogramowania (DDP-Ortho), które opiera się o cyfrowe modele diagnostyczne, co pozwala na cyfrowe rozmieszczenie zamków. Modele gipsowe/modele cyfrowe/skany wewnątrzustne są zamieniane na cyfrowe modele diagnostyczne dzięki obróbce danych wyjściowych: zachowując poprawność okluzji, dając pomiary szerokości i wysokości zębów itd. Cyfrowe modele diagnostyczne umożliwiają wykonanie diagnostyki i planu leczenia przy użyciu wbudowanych analiz i całego szeregu innych narzędzi w oprogramowaniu. Pozycjonowanie zamków jest w pełni kontrolowane przez operatora bez możliwości oddziaływania ze strony technika. Co nie tylko oznacza że Ty podejmujesz wszelkie decyzje, ale również zmniejsza potrzebny czas pracy i koszty w porównaniu z niektórymi innymi systemami klejenia pośredniego. Plik zawiera wskazaną przez Ciebie pozycję zamków, wysyła się go zwrotnie, transfery (jig) są drukowane w 3D zgodnie z Twoją specyfikacją i wkładane są Twoje zamki. Potem jest to wysyłane z powrotem – gotowe do klejenia.

Same uchwyty zamków (jig) przysyłają jako cały łuk, ale posiadają podcięcia separujące każdy ząb co umożliwia w łatwy sposób podzielenie łuku na sekcje do klejenia zgodnie z własnymi preferencjami.

Podstawy zamków są dostępne tak więc można użyć preferowanego przez siebie kleju. System nie zależy od jakiegokolwiek specyficznego systemu zamków, a biblioteki zamków są przechowywane wraz z oprogramowaniem.

Podaję stronę internetową zawierającą krótki film video pokazujący nieco więcej jak działa ten system: https://ortodonta.com/ipa-indywidualnie-projektowane-aparaty/

A: Wydaje się że tego właśnie szukaliśmy.

Użytkownik DDP-Ortho:

System umożliwia wykonanie setup diagnostycznego. Właściwie wybiera się kształt łuku końcowego a oprogramowanie łączy drut i zamki przez proste wybranie takiej opcji. Wtedy można przesunąć zęby w relacji do “zawiązanego drutu z zamkami”.

Podczas wstępnego pozycjonowania, zamek jest umieszczany cyfrowo na modelu i można nim poruszać w 3 płaszczyznach w przestrzeni. Istnieje też możliwość oglądania setup’u 3D poprzez okulary 3D. To powoduje, że cyfrowe “klejenie” jest bardziej realistyczne dla potrzeb moich pacjentów. Inna możliwość to nie wybieranie tej opcji.

Można umówić się z nimi na spotkanie webinar jeśli chcesz zobaczyć więcej.

Oprogramowanie DDP-Ortho dla klinicystów jest bezpłatne i poszukujemy lojalnych laboratoriów zainteresowanych obsługą praktyk ortodotycznych.

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności