Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

James J. Hilgers - Wiedzieć kiedy powiedzieć kiedy!
Zakończenie leczenia pacjenta jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej zaniedbanych dziedzin ortodoncji. Ortodontom wydaje się, że są zobowiązani do leczenia pacjenta przez całe życie. Uważam, że przekonanie „jeżeli wykonamy wszystko perfekcyjnie, otrzymamy stabilne rezultaty leczenia” to szlachetne założenie, ale niestety błędne.
R. G. „Wick” Alexander - Zderzak wargowy (lip bumper) – leczenie alternatywne
Uzyskując miejsce poprzez zastosowania lip-bumperów w przypadkach granicznych, otrzymujemy wspaniałe końcowe rezultaty nie wykonując ekstrakcji, z ładnym profilem i pięknym szerokim uśmiechem.
M. W. Scott - Zalety leczenia z zastosowaniem wyciągu wysuwającego szczękę
Względny prognatyzm jest to wada, którą charakteryzuje albo wydłużona żuchwa, lub ograniczony rozwój poprzedni środkowego odcinka twarzy albo kombinacja tych dwóch możliwości. Najlepszym rozwiązaniem leczniczym dla pacjentów z tym typem zaburzenia zgryzu będzie postępowanie lecznicze normalizujący warunki rozwoju szczęki i żuchwy poprzez pobudzenie szczeki do wzrostu i hamowanie wzrostu żuchwy oraz równoczesne poprawienie funkcji we wczesnym okresie rozwoju zgryzu.
Michael C. Alperm - Dwie innowacje cementowanych na stałe aparatów do szybkiego rozszerzania szczęki
Tzw. Szybkie poszerzenie szczeki było znane juz od czasów wyciągów zewnątrzustnych Klohena i aparatu do poszerzania Haasa. Aparat do szybkiego poszerzania szczeki z powierzchniami nagryzowymi znosi prawie wszystkie ukierunkowane siły ograniczające dolny łuk zębowy, oprócz siły czysto pionowej pochodzącej z punktowego kontaktu guzków policzkowych zębów żuchwy z aparatem. Powoduje to uwolnienie i odciążenie łuku żuchwy i pozwala na wykonanie ortodontycznych ruchów zębów, czy zastosowanie sił ortopedycznych. W efekcie tych działań dochodzi do rzeczywistego poszerzenia bazy apikalnej dolnego łuku zębowego.
Tomasz Stefańczyk - System Orthos
ORTHOS jest rezultatem „zaprzęgnięcia” do pracy Komputerowego Wspomagania Projektowania (CAE). Jest to pierwszy współzależnie zaprojektowany system zamków policzkowych i kształtu łuku, tak aby zminimalizować lub zniwelować wiele z najczęściej występujących problemów w codziennej praktyce klinicznej.
Błażej Szczerbaniewicz - Ból obszaru jamy ustnej i twarzoczaszki ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń stawu skroniowo–żuchwowego w codziennej praktyce lekarskiej
Lekarz stomatolog jest główna osobą odpowiedzialną za opiekę zdrowotną przy schorzeniach narządu żucia; każdy stomatolog, który leczy TMD bez praktycznej wiedzy o niezębowych źródłach bólów jamy ustnej i twarzoczaszki gdy podejmuje się oceny takich pacjentów to znajduje się w określonej, niekorzystnej sytuacji.

Od RedaktoraSzanowni czytelnicy

Mamy już prawdziwą wiosnę. A to nie tylko nastraja optymistycznie ale inspiruje nas do wprowadzania wielu zmian. I być może mamy właśnie okazję! Spróbujmy choćby, zmienić nasze przyzwyczajenia do stosowanych do tej pory zamków. W tym numerze znajdziecie Państwo informacje o zamkach absolutnie najnowszej generacji (INSPIRE), a dla tych którzy nie odkryli jeszcze systemu Orthos jest przedstawiona dokładna charakterystyka zamków i kompatybilnych z nimi łuków oraz schematy sekwencji łuków w leczeniu bez- i ekstrakcyjnym.

A ponadto! W najnowszym numerze, dwa artykuły dr Hilgersa, który przedstawia kolejne zmiany w aparacie Pendulum, a także doradza nam jak elegancko zakończyć aktywne leczenie i jak prowadzić leczenie retencyjne.

Na kolejnych stronach znajdziecie Państwo opis najnowszego typu zderzaka wargowego- Wick Lip­Bumper oczywiście autorstwa dr „Wicka" Alexandra.

Wyszukaną formę płytkowego aparatu do szybkiego poszerzania szczęki, proponuje dr Alpern . Piszę wyszukaną, bo wmontowanie w wały nagryzowe na powierzchniach żujących dodatkowych śrub i blaszek pierścieni musi istotnie podnosić zgryz, zwiększając tym samym dyskomfort noszenia tego i tak trudnego do akceptacji aparatu. Pozwalam sobie na parę słów komentarza, bowiem w czasach „bryndzy" na rynku materiałowym, stosowaliśmy we wrocławskiej klinice, taką płytkową formę aparatu Derischweilera. Był on, biorąc pod uwagę zasięg i kształt płyty oraz wałów nagryzowych„ identyczny jak aparat Alperna tyle tylko , że na zębach bocznych mocowany był przy pomocy cementu. Zapewniało to wystarczające utrzymanie i nie nastręczało zbytnich trudności przy demontażu, co jak Państwo przeczytacie, jest głównym powodem innowacji konstrukcyjnych autora.

Dr Scott przedstawia Państwu, własne przemyślenia i doświadczenia z tzw. dynamiczną maskę twarzową Jest to kolejna odmiana maski Delaire'a, zmodyfikowana przez Petita, ostatecznie dopracowana przez Moralesa. Dziś jest to niewątpliwie najlepsza forma maski twarzowej. A jej ogromną zaletą jest nie tylko możliwość swobodnego przesuwania się podkładki na bródkę ale również mała ilość pokręteł, wynikająca z prostoty konstrukcyjnej, co znacznie ułatwia dostosowanie jej do indywidualnych warunków pacjenta.

Obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania schorzeniami stawów skroniowo-żuchwowych, z jednoczesnym „głodem" informacyjnym. Dlatego rozpoczynamy nowy cykl na temat zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. autorstwa dr Błażeja Szczerbaniewicza.. W tej części znajdziemy klasyfikację objawów bólowych pochodzących z obszaru twarzoczaszki.. . Tematowi ssż poświęcona będzie międzynarodowa konferencja pt. „Ból diagnostyka i leczenie”. Bliższe informacje na ten i inne tematy znajdziecie Państwo w aktualnym numerze Mojej Praktyki.

Zapraszam więc gorąco do lektury.

 

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności