Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Martin B. Epstein, Quat Tran - Kształtowanie płaszczyzny zgryzowej przy pomocy korektorów zgryzu Bite–Turbo
Duży procent przypadków nieprawidłowego zgryzu występuje równolegle z wzorcem zgryzu głębokiego. Diagnoza oraz plan leczenia korygującego ten stan wymaga rozróżnienia pomiędzy dwoma wyraźnie odmiennymi rodzajami zgryzu głębokiego. Pierwszy z nich jest spowodowany zbyt małym wymiarem pionowym dolnego odcinka twarzy oraz niewystarczającym stopniem wyrznięcia uzębienia w odcinku bocznym. Drugi jest z kolei wynikiem nadmiernego wyrznięcia zębów w odcinku bocznym.
Robin l. Elledge - Praca zespołowa kluczem do sukcesu
Zespoły ludzkie są nieodłączną częścią naszego życia. Mamy zespoły sportowe, taneczne, teatralne i produkcyjne. Grupa przyjaciół także staje się zespołem. Podobnie grupa chirurgów prowadzących wspólnie zabieg operacyjny powinna stać się zespołem. Duże i małe firmy traktują prace zespołową jako metodę osiągnięcia lepszych wyników. Również gabinety prowadzące praktykę ortodontyczną są bardziej skuteczne, jeżeli praca w nich opiera się na współpracy całego zespołu. Dla wielu osób świadomość przynależenia do zespołu wiąże się przyjaźnią, z kontaktami międzyludzkimi. Świadomość bycia częścią dobrego zespołu ortodontów to coś innego, niż przynależność do organizacji zawodowej ortodontów. Poczucie wspólnoty działa tutaj tak, jak w zespole sportowym, uczy gry fair-play, synergicznego łączenia wysiłków oraz poświęcania własnego interesu dla dobra całej grupy.
James J. Hilgers, Randall K. Bennet - Aparat pendulum najnowszej generacji
Aparat ortodontyczny Pendulum został stworzony już kilka lat temu przez dr Jamesa Hilgersa w celu zaspokojenia potrzeb coraz większej liczby lekarzy klinicznych, którzy zaczęli zadawać sobie sprawę z faktu, iż w bardzo wielu przypadkach nie mogą liczyć na współpracę ze strony pacjenta. Ponieważ ortodonta ponosi zawsze odpowiedzialność za doprowadzenie do korekty nieprawidłowego zgryzu, podejścia minimalizujące współpracę pacjenta stają się coraz bardziej popularne. Hilgers ukuł termin „noncompliance therapy” (terapia nie wymagająca współpracy ze strony pacjenta), by opisać całą gamę aparatów, na które pacjent nie ma w zasadzie wpływu, lecz które dają możliwość osiągnięcia doskonałych, a co równie ważne, przewidywalnych wyników.
Stephen Williams - Uproszczona technika wykonywania dolnego retainera
Używanie stałego retainera od strony językowej w dolnym łuku, przeważnie od kła do kła, stało się od wielu lat standardem leczenia retencyjnego w ortodoncji. Przedstawiono wiele projektów tych aparatów a literatura zawiera wiele zasad ich wykonania, rodzaje stosowanego drutu i nie mniej ważne informacje o optymalnym używaniu materiałów klejących. Zachrisson przeprowadził wyczerpujące studia z których jasno wynikały rekomendacje dotyczące projektu aparatu i używania dobrze w tym czasie znanych na świecie klejów dwuskładnikowych. W ciągu lat które minęły od tych studiów i opublikowania raportu na rynku pojawiły się nowe materiały zarówno ze strony drutów jak i klei.
Martin B. Epstein - System Orthos Bi-Dimensional – zamki o dwóch różnych rozmiarach slotu
W ortodoncji zawsze poszukiwaliśmy nowych rozwiązań, doskonalszych technik, oraz alternatywnych sposobów leczenia aparatami o różnej mechanice. Jest więc zrozumiałe, że posiadamy już wiele gotowych dobrych rozwiązań. Sztuka polega na umiejętności dostrzeżenia tego, co przydatne i dokonaniu właściwej selekcji. Celem artykułu jest przedstawienie nieskomplikowanej i skutecznej techniki mającej wiele zalet. Co ważniejsze technika ta działa jednocześnie w sposób eliminujący wiele z wad innych systemów.

Od Redaktora

 

Szanowni Państwo

„Świat nie jest piłką futbolową, świat się podbija głową, głową”- przestrzegał Antoni Słonimski. A tymczasem ruszyło mundialowe szaleństwo. Oznacza, że wielu z Was potencjalnych czytelników zajętych będzie śledzeniem mistrzostw a kiedy będzie już można odejść od telewizora okaże się , że nadszedł czas na zasłużony urlop. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa zestaw „ lekkich” artykułów które mam nadzieję z przyjemnością przeczytacie.

Rozpoczynamy artykułem M.B.Epsteina i Q.Trana opisującym zastosowanie i sposób użycia korektorów wysokości zgryzu Bite –Turbo. Dzięki temu urządzeniu można w prosty i nie kłopotliwy dla pacjenta sposób rozklinować łuki zębowe a utrzymując wysokość zwarcia na siekaczach swobodnie wydłużać zęby boczne. Autorstwa M.B.Epsteina jest również artykuł dopisujący system Orthos Bi-Dimentional. Ci z Państwa którzy używają w leczeniu zamków o dwu różnych wielkościach slotu (siekacze i kły – 0.18, przedtrzonowce- 0.22) znajdą tam potwierdzenie sensu stosowania tej koncepcji.

Tradycyjnie już, nazwisko J.J.Hilgersa wiąże się nieodwołalnie z aparatem Pendulum. Tym razem Hilgers wespół z R.K.Bennettem opisują nowej generacji sprężynki z TMA do aparatu Pendulum. Są one prefabrykowane i wstępnie aktywowane co ułatwia wykonanie całego aparatu. W artykule S.Williamsa powracamy do tematu stałych retainerów. Znajdziemy tu wiadomości znane już chociażby z poprzednich numerów MP, ale i pewne nowinki , a więc warto przeczytać. Natomiast zdecydowanie nowością jest QCM-retainer tj. płytka retencyjna z plastikowym „łukiem” wargowym.

Zdecydowanie polecam przeczytanie artykułu R.L.Elledge p.t. „Praca zespołowa kluczem do sukcesu”. Autorka wymienia i omawia 5 podstawowych czynników potrzebnych do wytworzenia skutecznej pracy w zespole. Są nimi cel, rola, procedury, wzajemne relacje i przywództwo. Wzajemne przenikanie się czynników oraz dokładne określenie kto i w jakim stopniu je realizuje to właśnie ów klucz do sukcesu. A to na pewno warto wiedzieć.

Życząc Państwu wspaniałego lata i komfortowego wypoczynku serdecznie pozdrawiam

Redaktor Naczelna

 

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności