Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Michael W. Scott - Dynamiczna maska twarzowa
Wprowadzenie tzw. Dynamicznej maski twarzowej w lutym 1992 roku spotkało się z dużym odzewem lekarzy ze Stanów Zjednoczonych i międzynarodowych stowarzyszeń ortodontów. Wraz ze zgłoszeniem zapotrzebowania na produkt pojawiło się tez mnóstwo pytań. W ciągu ośmiu miesięcy moje biuro odpowiedziało dosłownie na setki pytań kierowanych do nas z gabinetów na całym świecie. Pytania dotyczyły prowadzenia leczenia maską twarzową. Stąd też pojawiła się potrzeba napisania tego artykułu.
Jerry R. Clark - Ile jest warta twoja praktyka?
Jak ortodonta może określić wartość praktyki? Oprócz metody „na oko”, która była powszechna w przeszłości, istnieją akceptowalne metody określenia wartości praktyki ortodontycznej. Podstawy takiej wyceny oparte są na rzetelnej wiedzy z zakresu prowadzenia biznesu i w logiczny sposób doprowadzają nas do otrzymanego wyniku. Metoda, którą preferujemy oparta jest na Metodzie Kapitalizacji Pozostałych Przychodów. Stosujemy ją, ponieważ obejmuje ona unikalne czynniki występujące w praktyce ortodontycznej; mianowicie, wartość praktyki jest ściśle powiązana z zyskownością i jakością zmian w praktyce na podstawie znanych mu obiektywnych informacji.
Mario E. Paz - Śruba kompaktowa RPE
Nadal trwają dyskusje dotyczące stałego problemu czy prowadzić lecenie ortodontyczne wspomagane ekstrakcjami, czy bez ekstrakcji jako leczenie podzielone na etapy wczesne oraz w okresie dojrzewania. Im młodsze dziecko, tym niej jest miejsca w szczęce i żuchwie do umocowania aparatu do poszerzania, śruba Compact RPE jest idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach.
Randall K. Bennett - Jak często wyznaczać wizyty kontrolne
Od czasów Charles Lindbergha do naszych , technologie w ortodoncji zmieniły się w stopniu co najmniej tak dużym jak w lotnictwie, ale nawet wielu z nas opiera się przed uznaniem głównej zalety , jakie dają nam nowe technologie – wydłużenie czasu pomiędzy wizytami kontrolnymi zamiast tradycyjnych comiesięcznych wizyt. Niektórzy lekarze, z którymi rozmawiałem, przedłużało czas pomiędzy wizytami kontrolnymi do 6-8 tygodni i można o nich powiedzieć, że są nadal niechętni do wykorzystywania w pełni możliwości nowych technologii. Zaopatrują się w nowoczesne materiały, ale nadal stosują je według starych zasad postępowania.
Barbara Warych, Szymon Chojnowski - Stały aparat retencyjny
Stały aparat retencyjny ma wiele zalet. Niewątpliwie należą do nich: mały rozmiar, dobra estetyka, brak potrzeby współpracy ze strony pacjenta i wygoda dla pacjenta. Retainery wymagają jedynie od lekarza ortodonty okresowej kontroli pod kątem powstawania próchnicy i odkładania się kamienia nazębnego, a od pacjenta utrzymywania perfekcyjnej higieny jamy ustnej.
Jolanta Sajkowska - Aparat typu Haasa ze śruba wachlarzową
Tematem pracy jest odmiana aparatu Haasa, zwana w literaturze amerykańskiej – aparatem motylkowym RPE stosowanym do szybkiej ekspansji szczeki u pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia. Aparat ten wykorzystuje w konstrukcji śrubę zawiasową z wbudowanym elementem zawiasowym w tylnej części aparatu.

Od Redaktora

 

 

Szanowni Państwo !

Niewątpliwym hitem wśród tegorocznych kursów był kurs Zahrisona, po którym wiele osób zaczęło poszukiwać produktów zalecanych przez wykładowcę aby swoim pacjentom kształtować łuki na modłę „uśmiechu za milion dolarów". Wielu z Państwa chciałoby poczytać na temat zmian torku i pozycji i zamków w poszczególnych systemach leczniczych. Spieszę więc Państwu donieść, że w wydawnictwie Mosby ukazała się najnowsza książka pt. „Systemized orthodontic treatnent mechanics" autorstwa McLaughlina, Bennetta i Trevisiego, w której mamy omówione systemy lecznicze od Andrewsa przez Rotha po ostatnie ewolucje w technice łuku prostego Bennetta i wsp. , uwzględniające najnowsze kanony estetyki zgryzu.

Natomiast w zimowym numerze MP znajdziecie informację o paru nowych produktach jak i garść praktycznych porad. Do tych pierwszych zaliczyć należy zminiaturyzowaną śrubę kompaktową służącą do poszerzania łuków zębowych zaprojektowaną i opisaną przez M. Paza, czy informacje o systemach łuków i zamków o obniżonym współczynniku tarcia. Praktyczne zastosowania maski twarzowej we wczesnym okresie leczenia znajdziecie Państwo w artykule M.Scotta, radzę dobrze się temu przyjrzeć, nie często bowiem stosujemy podobne rozwiązania. Gwoli ścisłości, pragnę zwrócić uwagę, że Dr M. Scotta będziemy mogli posłuchać na kursie w marcu 2002r. Ciekawy jest również artykuł R. Bennetta na temat potrzeby wydłużania odstępów między wizytami kontrolnymi, tym bardziej że jego przesłanki są logiczne i racjonalne. Osobom o zacięciu ekonomicznym polecam rozważania J. Clarka na temat „ Ile warta jest twoja praktyka?"

Cieszy mnie niezwykle, że na stronach MF zaczynają się pojawiać rodzime publikacje. Zachęcam do lektury opisu przypadku z zastosowaniem aparatu Hassa autorstwa J. Sajkowskiej, czy do przejrzenia zapowiedzi programu komputerowego do prowadzenia praktyki opracowanego przez spółkę Sz. Chojnowski i K. Klasicki. Nade wszystko nie należy pominąć wywiadu jakiego udzieliła prof. A. Komorowska redaktorom MP. Znajdziecie tam Państwo wiele odpowiedzi na temat problemów związanych z przyszłością polskiej ortodoncji.

Drodzy Państwo upłynął rok od kiedy w nowym składzie redakcyjnym wydajemy MP. Jeśli udało się nam pozyskać Państwa sympatię serdecznie dziękujemy, obiecując nie zaniechać dalszej ewolucji. Prosimy przesyłajcie nam swoje uwagi bądź propozycje postaramy się im sprostać.

A z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wiele radości w cieple domowego ogniska i naprawdę udanego Nowego Roku życzy w imieniu całego kolegium redakcyjnego

Redaktor Naczelny.

 

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności