Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Randall C. Moles - Leczenie schorzeń stawu skroniowo–żuchwowego w gabinecie ortodontycznym
Prawdopodobnie leczenie dysfunkcji stawu skroniowo –żuchwowego jest największym źródłem kontrowersji, zakłopotania i frustracji w środowisku specjalistów ortodontów. Jestem absolutnie przekonany, że spośród specjalności medycznych i stomatologicznych właśnie ortodonci są najlepiej przygotowani do leczenia dysfunkcji stawu skroniowo – żuchwowego.
Patrick K. Turyle, Ravindra Nanda - Biomechanika
Ortodoncja oddala się od sposobów rozumowania ukierunkowanego np. na leczenie pacjentów klasy II, podgrupy I przy pomocy drutów „X”, a pacjentów ekstrakcyjnych drutami „Y”. obecnie chcemy wiedzieć jaka „moc” zawiera drut, pętla czy sprężyna jeśli chodzi o jej wielkość, moment siły, stałość, kierunek siły, jak również skutki uboczne, metody zapobiegania im lub ich ograniczenia. Wielu klinicystów proponuje udoskonalenia w samych aparatach. Znacząca liczba rodzajów zamków w technikach ortodontycznych broniona przez ich twórców wskazuje na ukierunkowanie się na aparat.
Larry W. White, Birte Melsen, Georgio Fiorelli - Wspomagana komputerowo mechanika leczenia ortodontycznego
Sądzę że istnieje wiele powodów dla których możliwości tkwiące w technice komputerowej nie zostały w pełni wykorzystane. Diagnoza nie zawsze może zamknąć się w ścisłej definicji, a cel leczenia, z wielu względów można nazwać sztuką i jego opis można uzyskać drogą symulacji komputerowej ale tylko w ograniczonym zakresie.
Randall K. Bennett, James J. Hilgers - Aparat „Pendulum”
Aparat Pendulum opracował kilka lat temu dr James Hilgers aby wyjść naprzeciw potrzebom rosnącej grupy klinicystów rozumiejących, że w dobrze współpracujących pacjentach – nie w tym należy pokładać nadziei na przyszłość w większości przypadków.

Od Redaktora

 

 

Witam czytelników Mojej Praktyki,

To już czwarty numer, który oddajemy do Państwa rąk.

Jak zapowiadałem już w poprzednim numerze dużo się będzie działo na łamach tego wydania. Artykuł dr Randall C. Moles o schorzeniach stawu skroniowo – żuchwowego sygnalizuje problemy diagnostyczne i lecznicze z nim związane, ciąg dalszy nastąpi. Wywiad dr Patrika K. Turley z dr Ravindra Nanda dotyczy biomechaniki w leczeniu ortodontycznym. Podczas ostatniego XXVI Sympozjum Sekcji Ortopedii Szczękowej (Ortodoncji) PTS w Szczecinie wielu z Państwa miało okazję wysłuchać wykładu i uczestniczyć w kursie dr Georgio Fiorelli. Wywiad dr Larrego White właśnie z dr G. Fiorelli oraz dr Birte Melsen dotyczy zastosowania komputera w biomechanice. Dr Randall K. Bennet i dr James J. Hilgers postanowili opisać i wytłumaczyć działanie aparatu Pendulum, znanego już w Polsce, ale jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach” i z tego powodu warto przejrzeć ten artykuł, ciąg dalszy nastąpi. Kontynuujemy również serię artykułów dr Stephena Williama dotyczących cefalometrii. Proponuję przyjrzeć się drutom BIOFORCE. Aplikacje REFLEXY SA ciekawą alternatywą do spowodowania lub utrwalenia kontaktów lekarza i pacjenta przy wykorzystaniu do tego  sposobów komunikacji werbalnej młodzieży z dzisiejszych czasów (jak się już w praktyce okazuje również dorośli pacjenci chcą zakładać  REFLEXY). Na jesień 2000 roku przygotowaliśmy nowy katalog Sched Dental w j. polskim, oraz plakaty.

Z zapowiedzianych zmian najpoważniejsza dotyczy powołania Komitetu Redakcyjnego Mojej Praktyki pod Redakcją naczelną dr Barbary Warych. Dlaczego? „Moja Praktyka” jest chętnie czytana, może bardzo dobrze spełnić rolę informacyjną dla środowiska ortodontycznego i w związku z tym nie może być zależna od dostawcy materiałów. Jako Redaktor naczelny MP chciałbym się pożegnać z Państwem. Komitet Redakcyjny na pewno mnie zastąpi z werwą i absolutnym profesjonalizmem dotyczącym zagadnień ortodoncji.

Niezmiennie pozostajemy w Polorto do Państwa dyspozycji.

Zapraszam do przeczytania tego numeru oraz na nasze strony www.polorto.com.pl gdzie można pooglądać Moją Praktykę.

Przesyłam tą droga pozdrowienia

Redaktor Naczelny MP Tomasz Stefańczyk

 

 

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności