Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Michael L. Swartz - Zapis danych diagnostycznych. Makrofotografia ortodontyczna
Zdjęcia fotograficzne w ortodoncji stanowią zasadnicza pomoc w diagnostyce oraz analizie przypadków i są niezastąpione przy dokumentowaniu historii choroby pacjenta. Wysokiej jakości fotografie stały się dziś niezwykle cenne dla celów wizualizacji wykorzystywanej w marketingu. Kombinacja gipsowych modeli, zdjęć rentgenowskich, zapisanych danych oraz wysokiej jakości zdjęć stanowi podstawę poszerzaniu wiedzy oraz ułatwia podejmowanie właściwej decyzji.
Steven E. Markowicz - Ortodonta a stomatolog ogólny
Jak odnosi się specjalista ortodonta do stomatologa oferującego zabiegi ortodontyczne? Jakimi względami kieruje się stomatolog włączający do swojej praktyki ogólnej ortodoncję? Z jakich kursów ustawicznego kształcenia można korzystać i kto je prowadzi? Czy my jako specjaliści możemy wyszkolić stomatologów bez poświęcania standardów jakości zabiegów i bez szkodzenia samym sobie? W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania w oparciu o własne doświadczenia zawodowe.
John R. „Bob” Smith - Filozofia efektywnego leczenia… która się sprawdza!
W ortodoncji panuje przekonanie, że leczenie należy rozpocząć tak wcześnie, jak to jest tylko możliwe. Cele wczesnego leczenia zostały poszerzone o korekty niedoborów długości łuku i nieprawidłowości ustawienia elementów kostnych.
James J. Hilgers - 12 zalet rurek policzkowych „Accent”
Końcowe rurki na zęby trzonowe stanowią podstawę leczenia stałymi aparatami ortodontycznymi. Zakładanie, łatwość korzystania i funkcjonalność rurek może stanowić przekleństwo bądź błogosławieństwo dla działań opartych na zasadach biomechaniki. W wielu gabinetach ortodontycznych często słychać słowa niezadowolenia i frustracji wywołane przez zablokowane, obluzowane czy zdeformowane rurki końcowe.
Dietmar Paddenberg - U-Bow aktywator
Aktywator typu U-Bow (aktywator kabłąkowy UBA) typu 1 został po raz pierwszy zademonstrowany przez Karwetzky’ego w 1964 roku (6). To skuteczne urządzenie do czynnościowej korekty klasy II jest aparatem ortodontycznym, stanowiącym zaawansowane rozwinięcie aparatowej metody leczenia czynnościowego bazującej na koncepcji Andresena i Häupla.
Michael L. Swartz - Wrażliwość na nikiel – przegląd literatury
Świadomość istnienia problemu wrażliwości na nikiel zdaje się rosnąć, a z literatury wynika, że częstotliwość występowania tego problemu wzrasta choćby ze względu na aktualnie utrzymującą się modę na przekłuwanie uszu i innych części ciała w celu zakładania metalowych ozdób. Stomatolodzy i ortodonci powinni być świadomi zagadnień i faktów związanych z uczuleniem na nikiel w celu właściwego reagowania na pytania i wątpliwości swoich pacjentów oraz w celu właściwego postępowania na wypadek pracy z pacjentami obdarzonymi taką wrażliwością.

Od Redaktora

Szanowni Państwo!

W ramach odstresowania się po lekturze prasy codziennej sięgnijcie Państwo po nasz kwartalnik. Tu straszyć Was nie będzie ani dziura budżetowa, ani kolejna „wpadka” ustawowa, czy godzące w obyczajność debaty sejmowe.

Albowiem w aktualnym numerze MP króluje niepodzielnie M.Swartz. Jego pierwszy artykuł dotyczy dokumentacji fotograficznej. Autor omawia rodzaje zdjęć i sposoby ich wykonania, udzielając wielu praktycznych wskazówek. W dobie kiedy makrofotografia ortodontyczna staje się integralną częścią dokumentacji i to nie tylko w ośrodku akademickim, ale i gabinecie prywatnym, każdy z nas prędzej czy później będzie musiał zainwestować w kupno aparatu fotograficznego i to cyfrowego, warto, więc zapoznać się także z przypisami redakcji do ww. artykułu.

Drugi temat, jaki podjął M. Swartz to problem alergii wywołanej niklem. Pierwiastek ten jak wiemy jest składnikiem większości stopów używanych w stomatologii (a w szczególności w ortodoncji). Wzrost poziomu niklu we krwi obserwowano w przeprowadzanych badaniach tylko w pierwszych tygodniach po założeniu aparatu, potem wzrost malał do poziomu wyjściowego. Jak konkluduje autor, alergia wywołana przez ten pierwiastek na szczęście należy do rzadkości, ale wszelkie objawy nietolerancji metali (np. biżuterii) należy traktować poważne, starając się stosować u tych pacjentów produkty bezniklowe, aby uchronić siebie i pacjentów przed dodatkowymi kosztami zamiany aparatu metalowego na ceramiczny. Polecam również Państwa uwadze artykuł J.Hilgersa na temat rurek policzkowych Accent na trzonowce. Znajdziemy tam cenne uwagi praktyczne, jak zwykle u tego autora, wraz z pełną rekomendacją tego produktu.

O nieco kontrowersyjnej, choć nazwany przez autora J.Smitha - efektywnej - filozofii leczenia wad kl. II w uzębieniu mieszanym przeczytacie Państwo na stronie 15.

Czy wybór, ciągle kosztownego na naszym rynku, zawiasu Herbsta w połączeniu z fragmentarycznym aparatem stałym, w likwidowaniu II kl. tej fazie leczenia jest najefektywniejszy?

Przeczytajcie i oceńcie sami.

Również dyskusyjny jest artykuł S.Markowitza o relacji ortodonta – stomatolog ogólny. Sam autor stawia pytanie, na które nie udziela odpowiedzi. Czy jego sposób na ukrócenie uprawiania ortodoncji przez niespecjalistów, poprzez uświadomienie im trudności leczniczych i poszerzenie wiedzy ortodontycznej jest właściwy? Czy doszkalając stomatologów ogólnych nie odbieramy sobie potencjalnych pacjentów?!

Dla zwolenników aparatów czynnościowych mamy gratkę – artykuł D. Paddenberga przypominający o aktywatorze Karwetzky’ego. Ten dwuszczękowy zmodyfikowany aktywator należący do grupy aparatów elastycznych, nie rozpowszechnił się w naszym kraju, chociażby tak jak aparaty Metzeldera czy Klammta, a to chyba za sprawą trudności konstrukcyjnych. Pętle U wykonywane ręcznie przez technika z jedynie dostępnego w minionej epoce, drutu nie spełniały stawianych im wymogów. Dziś w dobie powszechnej dostępności elementów prefabrykowanych być może warto sięgnąć po ten aparat.

Na zakończenie jak zwykle „Żółta Książka” pod redakcją

S. Williamsa – tym razem analiza Downsa.

Życząc Państwu ciepłych i radosnych Świąt okraszonych piękną pisanką żegnam się serdecznie.

Redaktor Naczelny

 

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności