Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Alan Bagden - Jak nie zgadywać przy doborze łuku ortodontycznego
Istnieją różne wersje drutów służących do niwelowania, zamykania szpar, otwierania bądź też zamykania zgryzu. Niektóre z nich są wykonane ze stopów stalowych, a inne z tytanowych. Istnieje wiele różnych kształtów idealnego łuku ortodontycznego w zależności od techniki, którą się stosujeWystępują również łuki ortodontyczne działające w różny sposób w zależności od temperatury, w której następuje ich aktywacja. Właściwości stopu Copper Ni-Ti powodują, że jest on odpowiedni na drut początkowy, a stal nierdzewna na druty kończące.
Tomasz Janikowski, Tomasz Stefańczyk - Peer Assessment Rating index (Wskaźnik Oceny Porównawczej)
Koncepcja indeksu PAR polega na przypisaniu wartości liczbowych różnym cechom indywidualnym zgryzu pacjenta składających się na przedmiotową wadę. Ocena objęta indeksem dotyczy zgryzu (stłoczenia, zęby zatrzymane) oraz wzajemnego ustawienia zębów. Indeks opracowany został z myślą o pracy ze standardowymi modelami gipsowymi. Index PAR znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność oceny porównawczej stopnia wad ortodontycznych.
Alina Strzałkowska, Agnieszka Kukawczyńska - Zespół Turnera – Przegląd literatury i opis przypadku
Zespół Turnera jest jedną z najczęściej występujących u człowieka chorób chromosomowych. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska jednego z pierwszych badaczy, amerykańskiego internisty Henryka Turnera, który w roku 1938 opublikował pracę opisującą 7 pacjentek. Za czynniki potencjalnie szkodliwe w powstawaniu tego zespołu uznaje się energię jonizującą, związki chemiczne oraz wirusy. Lekarze stomatolodzy mogą odegrać dużą rolę w diagnozowaniu Zespołu Turnera pod warunkiem, że będą wyczuleni na nieprawidłowości występujące w obrębie narządu żucia w połączeniu z wadami i zaburzeniami somatycznymi
Lynn Remington - 6 wskazówek – jak rozreklamować swoją praktykę
Dobrze zaplanowany i dobrze przeprowadzony wielofazowy plan marketingowy pozwoli przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta i podtrzymać jego zainteresowanie. Ponadto pozytywnie wpłynie na podjęcie decyzji przez pacjenta o podjęciu leczenia w naszym gabinecie. Pomyślnie działające gabinety lekarskie znają potrzeby swoich pacjentów i starają się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Aby wpłynąć na potencjalnych pacjentów należy bardziej skupić się na tym czego oni chcą, niż czego potrzebują. To oznacza dobór najlepszego rozwiązania które zapewnia krótszy czas leczenia, większy komfort i estetykę oraz lepszy wynik ogólny.
 

Od Redaktora

Szanowni Czytelnicy,

Wiosenny numer MP zawiera 5 artykułów.

„Jak nie zgadywać przy doborze łuku ortodontycznego ?” - to tekst autorstwa dr. Alana Bagdena. Każdy lekarz ma wyrobione zdanie na temat stosowanych przez siebie sekwencji łuków. Ich wybór zależy od doświadczenia ortodonty i oceny łuków, którymi miał już okazję pracować. W ostatnich kilkunastu latach sekwencje łuków zmieniały się, co zapewne zostało zauważone przez praktykujących lekarzy. Tendencja ta utrzymuje się, a postęp w tym zakresie oznacza: mniej łuków (mniej wizyt, lepsze zarządzanie), dłużej pracujące łuki (mniej wizyt), łuki o prawdziwie superelastycznych właściwościach (pozytywna odpowiedź pacjenta na leczenie), dobór kształtu łuku do stosowanych zamków (pozytywna odpowiedź pacjenta na leczenie), zmienna sekwencja w zależności od wady (pozytywna odpowiedź pacjenta na leczenie).

W kolejnym artykule pt. „Zespół Turnera – przegląd literatury i opis przypadku”, autorki - lek. stom. Alina Strzałkowska i lek. stom. Agnieszka Kukawczyńska przedstawiają opis przypadku pacjentki z zespołem Turnera, poprzedzając go informacjami teoretycznymi dotyczącymi tej choroby. Zdjęcia pacjentki oraz przedstawiony cel i efekt leczenia zdają się mówić same za siebie. Na pewno tej pacjentce leczenie ortodontyczne przyniosło wiele korzyści.

„Sprawozdanie z Sympozjum Damona w Barcelonie” przedstawiła jego uczestniczka, lek stom. Monika Ośko. Myślę, że zainteresuje ono wielu Czytelników, którzy mogą skorzystać z oferty uczestnictwa w IV Sympozjum Damona, które odbędzie się w Rzymie w dniach 9 - 12. 10. 2008 r. Informacje na ten temat znajdują się na www.ormcoeurope.com. Można je także zdobyć bezpośrednio w POLORTO: telefonicznie pod numerem 0-34 367-18-18 bądź drogą internetową pod adresem szkolenia@polorto.com.pl .

„6 wskazówek - jak rozreklamować swoją praktykę” autorstwa Lynn Remington, to artykuł prezentujący w bardzo przystępny sposób zagadnienia związane ze skuteczną reklamą. Jest on skierowany także, a może przede wszystkim, do tych spośród lekarzy, którzy dotychczas nie przykładali do promocji gabinetu szczególnej uwagi. Reklama jest częścią marketingu, a bez niego nie poradzi sobie żaden biznes – o czym przekonało się już wielu.

Ostatni umieszczony w naszym czasopiśmie tekst pt. „Index PAR – Wskaźnik Oceny Porównawczej” został napisany przez mgr. inż. Tomasza Janikowskiego i mgr. inż. Tomasza Stefańczyka. Poświęcony został przybliżeniu jednej z metod oceny wielkości wad ortodontycznych i jej zmian podczas leczenia. Index jest dostępny w standardzie dla lekarzy korzystających z modeli CMO. Niezaprzeczalna jest jego przydatność do łatwej i szybkiej oceny przebiegu leczenia, weryfikacji metod czy oceny stopnia realizacji planu leczenia.

Życzę pouczającej lektury.

Tomasz Stefańczyk

 

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności