Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

M. Alan Bagden - Drut ortodontyczny Copper Ni­Ti®
Drut ortodontyczny Copper Ni­Ti jest stopem czterech metali (niklu, tytanu, miedzi i chromu) posiadającym zdecydowane zalety w stosunku do tradycyjnych stopów niklowo­tytanowych. Drut ten może działać w sposób ciągły i bardziej jednolitą siłą, niż stopy niklowo­tytanowe. Jest on bardziej odporny na stałe odkształcenia, niż drut niklowo­tytanowy i charakteryzuje się lepszą sprężystością. Copper Ni­Ti jest nadzwyczaj skutecznym drutem do korekty rotacji, stłoczeń i innych nieprawidłowości w uszeregowaniu zębów.
M. Alan Bagden - Mechanika poślizgowa ze zredukowanym tarciem.
Wywołującym negatywnie odczucia słowem w ortodoncji jest od lat dziewięćdziesiątych pojęcia tarcia. Niski współczynnik tarcia jest elementem pożądanym w drutach ortodontycznych. Lecz mające doskonałe właściwości, nowoczesne druty ze stopów niklowo­tytanowych i tytanowo­molibdenowych [TMA] odznaczają się wyższym współczynnikiem tarcia, niż druty ze stali nierdzewnej. W drutach Low Friction oraz Colored TMA zmniejszono tarcie poprzez zwiększenie jego twardości, zmniejszenie współczynnika tarcia i zachowano pożądane właściwości mechaniczne. Naturalne korzyści kliniczne tych udoskonalonych drutów TMA stają się wyraźnie widoczne podczas stosowania mechaniki poślizgowej.
Giuseppe Scuzzo - Aparat językowy STb Social 6 pozwalający na trójwymiarową kontrolę jako alternatywa dla zdejmowanych alignerów
Aparat STb Social 6 omija przeszkody, które ograniczały wykorzystanie i popularność tradycyjnych systemów językowych zmniejszając dyskomfort dla języka, problemy związane z żuciem i trudności w wymowie oraz zapalenie dziąseł, powodujące zaniechanie stosowania technik językowych w ciągu ostatnich 20­tu lat. Zalety te sprawiły, że technika językowa STb Social 6 stała się estetyczną alternatywą dla pacjentów, leczonych aparatami zdejmowanymi typu aligner, którzy osiągnęliby większe korzyści z zastosowania kontroli trójwymiarowej. STb Social 6 jest skuteczną techniką leczenia, ponieważ można przy jej pomocy zapewnić pacjentom korzyści płynące z wysokiej jakości leczenia w przypadkach wymagających bardziej skomplikowanego leczenia, przekraczającego wskazania do stosowania zdejmowanych alignerów.
John Fuller - Prosty system do szeregowania zębów wprzypadku niewielkich wad zgryzu w odcinku przednim.
System Simpli 5 składa się z pięciu zestawów kolejno po sobie stosowanych szyn mających na celu korektę na odcinku kieł–kieł, wymagającą przesunięcia zębów maksymalnie o 2,5 mm w każdym łuku. System pozycjonerów Simpli 5 jest zaprojektowany w celu dostarczenia korzyści przy pomocy prostych, łatwych metod leczenia pacjentów.

Od Redaktora

Szanowni Czytelnicy,

Po wakacyjnej przerwie z nową energią zabieramy się do pracy. Aby pomóc Państwu nabrać zapału do kolejnych wyzwań zawodowych, proponujemy lekturę interesujących artykułów skierowanych jak zwykle do lekarzy praktyków.

Dr Alan Bagden w swoim artykule podejmuje się wyjaśnienia dyskusyjnej kwestii, dlaczego część lekarzy z powodzeniem pracuje łukami miedziowo­niklowymi, podczas gdy nie spełniają one oczekiwań innych. Artykuł zawiera tak lubiane przez czytelników przypadki kliniczne i ich opisy. Można powiedzieć, że dbałość o detale jest istotą prowadzonego leczenia typu łuku prostego. Co jednak zrobić, jeśli łuk nie działa tak, jak tego oczekiwaliśmy? Warto wtedy posłuchać upartego łuku, który być może powie: „Za wcześnie mnie wymieniłeś i ja, twój łuk uprzejmie informuję o tym”. Doświadczenie w tym zakresie można zdobywać, dokonując prób na sobie albo… czytając tenartykuł.

Kolejny tekst dr. Bagdena dotyczy mechaniki poślizgowej ze zredukowanym tarciem.Oczywiście dotyczy w sposób naturalny nowoczesnych łuków i zamków. Zrozumienie zadań łuków w pracy ortodonty (szczególnie w technice łuku prostego) może stanowić o powodzeniu terapii lub umiejętnym rozwiązywaniu pojawiających się podczas leczenia problemów. Niejako przy okazji zagadnienie to dotyczy również ekonomii (efektywności) działań ortodontycznych. Badania prof. Burstone’a i Farzin, pracepopełnione przez Kusy’ego i Whitley’a oraz Andrews’a stoją u podstaw tego artykułu.

Przy tej sposobności serdecznie zapraszam na spotkanie z dr. Bagdenem podczas kursu planowanego w Warszawie we wrześniu br. oraz na kurs prof. Burston’a w grudniu br.

Dr G.Scuzzo znany polskim lekarzom zarówno z zamieszczanych w MP artykułów, jak i ze szkoleń związanych z techniką lingwalną STb pisze w swoim artykule o estetyce w trakcie leczenia, a nie tylko po jego zakończeniu. Bardzo często lekarz klinicysta ma dylemat, jak leczyć, gdy pacjent wymaga elementów estetycznych, a klinicznie wypadałoby ograniczyć wybór do zamków metalowych? Któż lubi awarie z natury delikatniejszych aparatów estetycznych? Jak dostosować się do oczekiwań pacjenta w zakresie posiadanej przez niego wiedzy o możliwym leczeniu aparatem typu aligner (zdejmowanym i estetycznym) w kontekście dużej wady obserwowanej u pacjenta? Jak pogodzić ogień z wodą? Czy zrezygnować z leczenia? Opis przypadków klinicznych, dostępność do serwisu usług związanych z STb ( np.poprzez Laboratorium OrtoLab), jakość, szybkość, komfort, skuteczność i łatwość stosowanego rozwiązania powodują, że warto je poznać, aby…zachować jak najdłużej powakacyjny przypływ energii i nie marnować sił na niepotrzebne stresy.

W kolejnym tekście J.Fuller opisuje przykład współpracy laboratorium ortodontycznego z klinicystą w zakresie pracy z aparatami indywidualnymi. Wskazuje, gdzie można łatwo zacząć i skończyć leczenie przy użyciu aparatów wykonywanych w laboratorium i ewentualnym stosowaniu stripingu (IPR).

Jak dobrać aparat do pacjenta? Jak podporządkować sobie łuk w technice strightwire? Jak korzystać ze sprawdzonych metod leczenia? To tematy najnowszego wydania MP JESIEŃ 2008.

Życzę ciekawej lektury.

Tomasz Stefańczyk

 

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności