Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Jerry R. Clark - Samoligaturowanie: Przyszłość ortodoncji
Obecnie lekarze ortodonci mają niewiele opcji do dyspozycji, jeżeli zamierzają stosować zamki samoligaturujące. Firma GAC stworzyła zamki In-Ovation R i właśnie te zamki wykorzystuję w mojej praktyce. Wypróbowałem wiele zamków samoligaturujących i stwierdziłem, że zamki In-Ovation R oferują takie korzyści, jakich oczekiwałem od zamków tego typu. Jeżeli prawdą jest to, co powiedział dr Proffit, że zamki samoligaturujące są przyszłością ortodoncji, a tak uważam, to jestem jeszcze bardziej przekonany, że zamki In-Ovation R to samoligaturujące zamki przyszłości.
William W. Thomas - Zmienny tork pozwalający na uzyskanie optymalnej inklinacji zębów
Stały aparat ortodontyczny o zmiennym torku pozwala na działanie torkiem w przypadku danego pacjenta w sposób selektywny i stopniowy oraz stanowi kolejną metodę utrzymania efektywności stosowanych sił dzięki wykorzystaniu takich ich wartości, które nie powodują całkowitego zamknięcia naczyń krwionośnych i zapewniają stałe przemieszczanie się zębów w trakcie terapii. Zapoczątkowywanie działania torkiem już na początkowych, cienkich drutach czworobocznych pozwala na wczesne rozpoczęcie prostowania korzeni i minimalizuje konieczność domyślania się, jaką wartość torku należy dodać na drucie podczas dalszych faz leczenia. Pozwala również zachować doprzednią inklinację podczas głównych działań mechanicznych, a tym samym uniknąć niepotrzebnego przemieszczania się zębów.
Robert P. Scholz, David M. Sarver - Wywiad z Davidem M. Sarverem - stomatologiem leczącym pacjentów przy pomocy systemu Insignia
System Insignia umożliwia tworzenie specjalnie zindywidualizowanych aparatów ortodontycznych za pomocą całkowicie interaktywnego oprogramowania, które jest dokładnym, kompleksowym systemem pracującym z aparatami konwencjonalnymi oraz typu Damon i Inspire ICE. Oprogramowanie systemu Insignia łączy plan leczenia klinicznego z wirtualnym trójwymiarowym modelem idealnego zgryzu dla każdego pacjenta tworząc gotowe rozwiązania dla pacjenta, obejmujące: dopasowane do oczekiwań pacjenta zamki, precyzyjne (sterowane komputerowo) lokalizowanie miejsca założenia zam-ka oraz zindywidualizowanych łuków, dzięki którym można wyeliminować czasochłonne dopasowywanie aparatu na każdym z etapów leczenia.
Tomasz Janikowski - Dokumentacja elektroniczna dla Opornych
W artykule pokazano krok po kroku w jaki sposób przygotować dokumentację elektroniczną leczonego przypadku, bez konieczności stosowania specjalistycznego oprogramowania.

Od Redaktora

Szanowni Czytelnicy,

Po okresie urlopowym zabieramy się do ortodoncji. Zaczniemy artykułem typowo „prowokacyjnym” napisanym przez dr Jerry R. Clark „Samoligaturowanie – przyszłość ortodoncji”. Tytuł jest zaczerpnięty z wypowiedzi dr W. Proffita sprzed wielu lat (!), która już niejednokrotnie była prezentowana w wielu miejscach. Nawet nasze starania dotyczące zachęty do spojrzenia w stronę SL są udokumentowane w Mojej Praktyce już od roku 2000 (10 ! lat temu). Na czym polega „prowokacja”? Publikujemy w tym artykule „Nihil novi” , SL to na pewno już nie przyszłość w ortodoncji lecz teraźniejszość. To podstawa elastycznego leczenia, podstawa efektywności działania lekarza, poprawa higieny i wielu aspektów klinicznych. Te materiały, literatura, badania coraz szerzej się pojawiają i są dostępne nie tylko za granicą. Zawsze można powiedzieć, że jest ich mało. Jeszcze za mało, zaczekać, powiedzieć sobie: mam czas …zobaczymy jak innym pójdzie.

Nie będziemy już zachęcali nikogo do stosowania SL, nie będziemy też roztrząsać czy lekarz potrzebuje SL. Nie musimy, bo nawet ostatni z „maruderów technologii SL” już oferuje zamki SL (nie koniecznie najlepsze, ale są w ofercie). Ten artykuł wykorzystamy do pokazania jednej, kolejnej z opinii na temat SL. Zresztą w dobie Internetu , Googola, Facebook’a, Naszej klasy, Onet’u dostępność pacjenta do „tajemnic” lekarskich jest mniej reglamentowana. W końcu wszyscy jesteśmy pacjentami.

Dr William W. Thomas w artykule „Zmienny tork …” kontynuuje sprawę SL – sprawę leczenia ortodontycznego. W zasadzie można powiedzieć, że koncentruje się na leczeniu ortodontycznym, jego parametrach (tork), zaletach związanych ze swobodą doboru w istniejącym systemie. Zaletach planowania działań medycznych i zaletach ekonomicznych. A to , że w tle jest zamek samoligaturujący – SL, cóż to jest przecież ortodoncja współczesna czy ktoś to akceptuje czy nie dr Proffit miał rację. Opcje, możliwości, dostępność, sprawdzone i powtarzalne działanie to fakty, które należy brać pod uwagę przy wyborze systemu SL (całego systemu a nie tylko zamków !) rozumianego, jako zestaw materiałów czy narzędzi ale i procedur klinicznych.. Wyborze , który determinuje efekty leczenia i efektywność leczenia., wyróżnianie się praktyki , komunikację z pacjentem, korzyści finansowe, organizacyjne, naukowe.

Wywiad z dr M. Sarver’em na temat leczenia pacjentów systemem „Insygnia” to jest przyszłość ortodoncji. Indywidualne Projektowane Aparaty – IPA, to aparaty „szyty na miarę”. Dlaczego dr Thomas stosuje „zmienne torki …” ? bo jeden plan leczenia nie pasuje do wszystkich pacjentów i on o tym wie. Czas na komputerowe wspomaganie projektu aparatu i przygotowywaniu elementów aparatu wspomagającej indywidualne traktowanie pacjenta. Wracamy do korzeni współpracy ortodonta – technik - dostawca. Wracamy do rozdziału czynności: lekarz diagnozuje i planuje leczenie, technik go wspomaga w tym procesie, dostawca przygotowuje rozwiązania indywidualne na czas a asystentka wspomaga lekarza w samym procesie leczenia. Zanim zaczniesz to wiesz jak skończysz. Do tej pory takimi szczęśliwcami byli lekarze z dużym doświadczeniem. Teraz będą mogli sprawdzić swoje przemyślenia zanim zaczną leczenie pacjenta. Będą mogli skoncentrować się na diagnozie i planowaniu. Lekarze młodsi będą mogli skorzystać z: wizualizacji, narzędzi projektowych i w dużo prostszy sposób z ewentualnych podpowiedzi starszych doświadczeniem kolegów. Każdy może skorzystać, a najbardziej pacjent. To co oferuje IPA to dalszy, duży krok do przodu dający realne korzyści ortodoncie. I …będzie z tym tak jak z SL tylko szybciej.

Artykuł o technice cyfrowej w gabinecie to „odświeżone” informacje z MP Lato 2003 To przegląd podstawowych elementów wyposażenia koniecznego w każdej pracy. W tym pracy ortodonty. Jeśli ktoś ma z tym problem to może poświęcić chwile na przeczytanie tego artykułu.

Chciałbym też serdecznie powitać nowego członka Redakcji Mojej Praktyki Panią dr n. med. Beatę Walawską. Liczymy na doświadczenie Pani doktor i wspomaganie działań związanych z rozwojem ortodoncji poprzez uczestnictwo w naszej pracy.

Życzę ciekawej lektury.

Tomasz Stefańczyk

 

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności