Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Ocena efektywności klinicznej zamków Damon® ClearTM w zakresie wytrzymałości, estetyki i komfortu.
Potwierdzenie efektywności klinicznej zamków Damon Clear w porównaniu z innymi zamkami samoligaturującymi po względem wytrzymałości, estetyki i komfortu pacjenta.
Jeff Kozlowski - Doskonalenie mechaniki Systemu Damona w celu uzyskania maksymalnej efektywności i perfekcji.
Ortodonci pracujący w oparciu o system Damona mogą podejmować wiele decyzji na etapie planowania leczenia i w jego wczesnych fazach, które upraszczają końcowy etap leczenia i w znacznym stopniu poprawiają uzyskiwane wyniki w prowadzonych przypadkach klinicznych. Artykuł niniejszy jest podsumowaniem tych dyskusji i opisuje 3 zasady niezbędne, do osiągnięcia maksimum wydajności i doskonałości w pracy z Systemem Damona.
Nicole Scheffler - Protrakcja zębów trzonowych. Wykorzystanie tymczasowego zakotwienia szkieletowego.
Ortodontyczna protrakcja trzonowców może być ciekawą alternatywą dla implantów stomatologicznych lub protez w leczeniu pacjentów z takimi brakami zębowymi. Protrakcja zębów trzonowych zależy od odpowiedniego zakotwienia na zębach odcinka przedniego. Urządzenia do tymczasowego zakotwienia szkieletowego (z ang. TAD) mogą zaoferować stabilne/niezawodne zakotwienie.
Tomasz Janikowski - Dokumentacja elektroniczna dla opornych. Cz. II
W artykule pokazano krok po kroku w jaki sposób użyć specjalistycznego oprogramowania do przeprowadzenia analizy cefalometrycznej.

Od Redaktora

Szanowni Czytelnicy,

Czy w okresie Świąt i Nowego Roku jest czas na czytanie artykułów o ortodoncji ? Może właśnie dlatego, że to pytanie się pojawiło warto to zrobić ?

To zaczniemy od artykułu omawiającego wszelkie aspekty oceny estetycznych zamków nowej generacji Damon Clear. Ponieważ pojawiły się one w ofercie nie tak dawno to warto dowiedzieć się czego można się spodziewać w zakresie wytrzymałości, estetyki i komfortu pacjenta. Efektywność kliniczna na pewno powinna być elementem oceny lekarskiej proponowanego rozwiązania. A pacjenci – no cóż , to oni zawsze naciskają na rozwiązania estetyczne jeszcze przed podjęciem decyzji o leczeniu. Trudno się dziwić, a żeby temu sprostać bez nadwyrężania własnej reputacji, należy kupować znane i najlepszej jakości produkty. W końcu chodzi o jakość opinii o ortodoncie.

Dr Jeff Kozłowski opisuje jak doskonalić mechanikę Systemu Damon w celu uzyskania maksymalnej efektywności i perfekcji. Lekarz przeszłości to ten który najlepiej doginał druty, lekarz mijającej bezpowrotnie teraźniejszości to ten , który najlepiej klei zamki stright wire. Lekarz przyszłości to ten , który idealnie planuje leczenie w oparciu o wiedzę i diagnostykę medyczną w ortodoncji. Zatem doskonalenie mechaniki to nic innego jak podpowiedzi jak się stać lepszym planistą – lekarzem XXI wieku.

Przy pracach planistycznych i wyborze mechaniki możemy mieć do czynienia z utratą zakotwienia. Przewidywaną i znaną z góry. Dr Nicole Scheffler pisze w swoim artykule jak prowadzić protrakcję zębów trzonowych przy wykorzystaniu tymczasowego zakotwienia szkieletowego. Zakotwienia czasowe (mikroimplanty ortodontyczne) są coraz szerzej znane. Produktów też jest bardzo dużo. Pokazane przypadki na pewno spodobają się czytelnikowi. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Bo gdyby nie to rybacy na rozchwianym morzu nie używali by sieci a wędki. Prawda, na Bałtyku można też coś złowić na wędkę. Sam próbowałem. Materiał ten jest świetnym uzupełnieniem serii artykułów z 2009 r. o systemie minizakotwień VectorTAS.

Ostatni z artykułów autorstwa Tomasza Janikowskiego traktuje o dokumentacji elektronicznej dla opornych – cefalometria digitalna i jest kontynuacją cyklu zapoczątkowanego w poprzednim numerze naszego czasopisma. Jeśli ktoś nie ma do tej pory dokumentacji elektronicznej to tak naprawdę ma problem. Jeśli nie wykonywał obliczeń cefalomatrycznych inaczej niż z linijką to można śmiało powiedzieć, że traci czas. Nawet jeśli ma go dużo bo pacjentów mniej.

Zachęcam do przeczytania tego numeru MP bo zawsze warto.

Życzę ciekawej lektury.

Tomasz Stefańczyk

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności