Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

David Birnie - Aparaty ortodontyczne z indywidualnym opisem.
Wszyscy pacjenci mają pewne oczekiwania względem podejmowanego leczenia ortodontycznego, które można zdefiniować jako pewną wartość będącą wyjściem naprzeciw ich potrzebom (oczywiście zawsze widzianym z perspektywy pacjentów) w określonym momencie i za określoną cenę. Komputerowe programy modelowania, projektowania oraz wytwarzania zapewniają lekarzowi niesamowitą możliwość wizualizacji, manipulowania oraz testowania wyników leczenia, które pacjent może zobaczyć zanim to leczenie się rozpocznie. Uzyskany przy użyciu tych programów końcowy efekt leczenia może posłużyć do konstrukcji indywidualnie dopasowanego aparatu ortodontycznego oraz do systemów precyzyjnego umieszczania zamków.
Joanna Mrowiec - Leczenie aparatem INSIGNIA – wady i zalety.
Zastosowanie systemu INSIGNIA, opartego na technologii CAD/CAM z jednej strony niesie ze sobą olbrzymie korzyści, poprzez poprawę precyzji zastosowanego aparatu, skrócenie czasu pracy lekarza oraz czasu aktywnego leczenia, z drugiej wiąże się z nowymi problemami i wyzwaniami dla lekarza ortodonty. Wynika to głównie z potrzeby zmiany organizacji pracy, konieczności opanowania podstawowych umiejętności pracy z komputerem i przeniesienia ciężaru pracy na etap przygotowawczy – planowanie leczenia.
Anna Komorowska - Alfabet ortodontyczny.
„Alfabet, to zestaw liter danego języka, ułożonych w umownym porządku…” (Larousse Encyklopedia Powszechna, wyd. Muza SA, Warszawa 2003). W języku polskim pierwszą literą alfabetu jest A. Z ortodontycznego punktu widzenia o pierwszeństwo konkurują nazwiska Angle’a czy Andrewsa, ale też hasła na temat: aparaty ortodontyczne. Można również zacząć ab ovo od litery O jak ortodoncja
Beata Dronzikowska-Zając - Relacja z kursu Master Damon. Madryt 2011-2012.
W lutym 2012 roku w Madrycie zakończyła się 7 edycja kursu Master Damon. Prowadzącymi byli dr Ramon Perera Grau oraz dr Rafael Garcia Espejo. Pełen cykl szkolenia obejmował 4 dwudniowe moduły teoretyczne oraz piąty – praktyczny, w ramach którego uczestnicy wizytowali klinikę, obserwując pracę zespołu i wymieniając się doświadczeniami. Kurs był skierowany do lekarzy ortodontów posługujących się różnymi technikami leczenia, także z doświadczeniem w pracy z systemami o niskim tarciu. Uczestnikami kursu byli lekarze z kilku krajów Europy, głównie z Anglii, Hiszpanii i Irlandii.
Roberto Rotundo, Turi Bassarelli, Elettra Pace, Gloria Iachetti, Jana Mervelt, Giovanpaolo Pini Prato - Leczenie ubytków tkanek przyzębia metodami ortodontycznymi. Część 2: przegląd systematyczny badań z udziałem ludzi lub zwierząt.
Opublikowano wiele prac na temat możliwości ortodontycznego leczenia ubytków tkanek przyzębia. Celem niniejszego przeglądu systematycznego jest ocena skuteczności leczenia ortodontycznego ubytków kostnych, recesji dziąsłowych i obnażeń furkacji. Przeprowadzono automatyczne oraz ręczne wyszukiwania w oparciu o arkusz oceny PICO. Do pracy włączano badania z udziałem ludzi, jak i zwierząt. Wyszukiwania elektroniczne (obejmujące okres od stycznia 1966 r. do grudnia 2009 r.) oraz ręczne (obejmujące okres od stycznia 1966 r. do grudnia 2009 r.) przeprowadziły trzy niezależne osoby. Łącznie wyszukano 197 artykułów, spośród których tylko 29 spełniało kryteria niniejszego badania. Wśród nich 22 prace dotyczyły pionowych ubytków kostnych, 1 dotyczyła recesji dziąsłowych, a 6 było związanych z obnażeniami furkacji. Ze względu na małą moc dowodową oraz kontrowersyjność i niejasność wyników, ważne wydaje się zachęcenie badaczy do prowadzenia randomizowanych badań kontrolnych w celu określenia skuteczności leczenia ortodontycznego ubytków tkanek przyzębia. © 2011 Società Italiana di Ortodonzia SIDO. Published by Elsevier Srl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Maria Pilar de Salzar Viũas - TOP STOP®: Jak uchronić się przed awaryjnymi wizytami w gabinecie.
Dzięki zastosowaniu TOP STOP® (osłonek na końcówki łuków) znacząco zwiększyły się oszczędności materiału oraz czasu przeznaczanego dla jednego pacjenta. To rozwiązanie jest znacznie tańsze i zajmuje mniej czasu niż kiedy w ekstremalnych przypadkach pacjent z powodu bólu łamie łuk. TOP STOP® sprawia, że leczenie jest bardziej przyjazne dla pacjenta oraz wygodniejsze o korzystniejsze ekonomicznie dla lekarza
Renato Cocconi - Jak wyleczył/a byś tych pacjentów według swojej filozofii leczenia?
Chcielibyśmy zaproponować Państwu nową, interaktywną formę wymiany doświadczeń w zakresie diagnostyki ortodontycznej i planowania leczenia. Poniżej zamieszczamy dokumentacje fotograficzne przypadków pochodzących z prezentacji dr Renato Cocconi`ego. Zachęcamy Państwa do przygotowania na ich podstawie własnego planu leczenia dla każdego przypadku. Będą Państwo mogli skonfrontować swoje przemyślenia z rozwiązaniami zastosowanymi przez doktora Conocni`ego i efektami leczenia na szkoleniu, które odbędzie się w Poznaniu już 27 września 2012, na które serdecznie zapraszamy!

Od Redaktora

Szanowni Czytelnicy,

Oddajemy do Waszych rąk letni numer MP.

Asekurujemy cyfrowe rozwiązania w Twojej Praktyce.

Zaczęliśmy od transferu wiedzy na ten temat wiele lat temu. Wtedy wskazywaliśmy cyfrowe rozwiązania jako przyszłość i opcję dla rozwoju praktyk. Teraz przy wzroście konkurencyjności na rynku usług ortodontycznych, którą lekarze odczuwają znajdowanie coraz korzystniejszych rozwiązań nie jest już wyborem nieznanego. Jest to wybór koniecznego działania lekarza XXI wieku.

W artykule D. Birnie’go czytelnik otrzymuje zebrane informacje umożliwiające znalezienie się w nowej rzeczywistości klinicznej. Diagnostyka i planowanie leczenia przekłada się wprost dzięki robotyce na precyzyjne działanie w mikroświecie ortodonty.
Diaterapia – diagnostyka i terapia. To słowo, które wprowadzamy do słownika. W świecie analogowym tak wyraźnie nakreślona granica pomiędzy diagnostyką i terapią przestaje istnieć w świecie cyfrowym. Tu należy upatrywać szansy, ale i zagrożeń konkurencyjnych.

Czas przejść do praktyki. W artykule J. Mrowiec opisuje zastosowanie kliniczne cyfrowych rozwiązań. Jak oprogramowanie i robotyka wspomagają leczenie widać w tym artykule na przykładach klinicznych. Czasy leczenia są ważne zarówno dla Pacjenta (nikt nie chce nosić aparatu dłużej niż to konieczne) jak i dla Lekarza (ekonomia). Precyzja aparatu i możliwa wizualizacja leczenia powinny wspomagać jakość pracy lekarza.

W alfabecie ortodontycznym A. Komorowska dokonuje retrospektywy ortodoncji aż do czasów współczesnych uwzględniając w nich Polskę. Zaczyna się od tego, że ortodonci własnoręcznie przygotowywali idealnie dopasowane elementy. Pojawienie się konkurencji na rynku usług medycznych świadczy w istocie o rozwoju tego rynku czego wszyscy sobie przecież życzymy. Jakkolwiek prędzej lub później konkurencja środowiska lekarzy dotyczy ich samych i zmusza do autoanalizy i wniosków racjonalizujących działania. W momencie kiedy proste zasoby zostały wykorzystane trzeba się wspomóc komputerem i wiedzą.

Relacja z kursu B. Dronzikowskiej-Zając wyraźnie wskazuje, że największe znaczenie ma pełna diagnostyka. Dość łatwo, przy asekuracji nowoczesnych narzędzi pracy zamieniana na terapię. Diaterapia to współczesny, dostępny każdemu sposób przygotowywania spersonalizowanych elementów aparatu.

R. Rotundo, T. Bassarelli i współautorzy przedstawiają informacje o leczeniu ortodontycznym ubytków tkanek przyzębia. To kolejna, druga część artykułu z poprzedniego numeru MP.

Wymagający pacjent na rynku konkurencyjnym oczekuje indywidualnego podejścia, pełnej informacji i co najważniejsze wywiązania się z obiecanego efektu leczniczego. Kto chce kupować „kota w worku”? Cyfrowa interdyscyplinarność wspomaga obronę przed konkurencją Ułatwia lub wręcz umożliwia wyjście poza dotychczasowe granice możliwości indywidualnej praktyki. I to bez narażania się na niezdrowe zachowania rynkowe praktyk z danego terenu. Po prostu cyfryzacja to praca na odległość w zdefiniowanym środowisku. Coraz wyższa jakość leczenia i wysoki profesjonalizm połączony z empatią może stanowić o sukcesie praktyki.

Interaktywny artykuł, prezentacja przypadków R. Cocconi to propozycja na przeprowadzenie diagnostyki i planu leczenia. Jak faktycznie autor poprowadził leczenia okaże się na jego wykładzie we wrześniu 2012. Zainteresowanych zapraszamy do skonfrontowania swojego pomysłu z rozwiązaniem autorskim uwzględniającym interdyscyplinarne podejście do doskonałości funkcjonalnej i kosmetycznej. Jedno jest pewne w dzisiejszym szybko zmieniającym się środowisku ortodontycznym: Pacjenci w erze informacji są znacznie bardziej świadomi swoich możliwości, są daleko bardziej samodzielni, aby uzyskać to, czego chcą, kiedy im na tym zależy. Czego poszukują obecni pacjenci? Co mogę im zapewnić, aby odróżnić się od innych? Prosta odpowiedź na oba pytania to: długotrwała ESTETYKA, na całe życie.

Życzę ciekawej lektury.
Tomasz Stefańczyk

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności