Ortodonta » Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Nagłówek

Indywidualnie projektowane aparaty
Logowanie

Konto modeli cyfrowych

Czasopismo ortodontyczne – Moja Praktyka

Bjorn Ludwig – Moderator, J. Clifton Aleksander, Vittorio Cacciafesta, Didier Fillon, Alfredo Gilbert, Randall C. Moles, Mario E. Paz, Silvia M. Silli, Kyoto Takemoto - Okrągły stół Journal of Clinical Orthodontics. Lingualne aparaty ortodontyczne. Część 1.
Stuart Frost - Efektywne i zapewniające doskonałą jakość leczenie aparatami estetycznymi z wykorzystaniem mechaniki standardowej.
W obecnych czasach, kiedy coraz więcej dorosłych osób poszukuje już nie tyle zwykłego leczenia ortodontycznego, co leczenia akceptowalnego również pod względem estetycznym, uświadamiam sobie, jak ważne jest proponowanie pacjentom alternatywy dla aparatu Invisalign® (Align Technologies, Inc., San Jose, CA), która zapewniałaby doskonałe wyniki. Ze względu na problemy związane z pękaniem skrzydełek wskutek działania sił skręcających, odklejaniem, powstawaniem przebarwień, trudnościami w końcowej fazie leczenia, dłuższym czasem leczenia oraz brakiem możliwości stosowania standardowych protokołów postępowania miałem mieszane odczucia co do aparatów estetycznych i ich użycia, a wręcz starałem się wyperswadować pacjentom stosowanie Invisalign i zamków przezroczystych, nawet gdy miałem już w ofercie stałe aparaty estetyczne.
Jolanta Sajkowska - Ewolucja systemu Damona w materiale własnych przypadków klinicznych.
Praca jest przeglądem ewolucji systemu Damona w doświadczeniach własnych przypadków leczonych na przestrzeni ostatniej dekady. Zawiera w skrócie opis leczenia różnych wad zgryzu za pomocą zamków niskotarciowych począwszy od zamków Damon2 w standardowym opisie następnie zamków ze zróżnicowanmi torkami dobieranymi przez lekarza, wprowadzenie kolejnych generacji zamków Damon: D3 MX i dalej DamonQ . Artykuł pokazuje też wyniki leczenia najnowszą metodą indywidualnie projektowanego leczenia w systemie INSIGNIA.
Marcela Sajkowska, Jolanta Sajkowska, Maria Kościuk-Perkowska - Współpraca ortodontyczno-periodontologiczna. Złuszczające zapalenie dziąseł - objaw czy choroba?
Złuszczające zapalenie dziąseł jest manifestacją chorób na podłożu autoimmunologicznym, takich jak: pemfigoid bliznowaciejący (MMP), pęcherzyca zwykła (PV) i liszaj płaski (LP) na dziąsłach. Te jednostki chorobowe charakteryzują się złym rokowaniem i ciężkim przebiegiem. Typowym obrazem są zaczerwienione, wygładzone dziąsła, które mogą być bolesne i krwawiące. Diagnoza DG stawiana jest na podstawie obrazu klinicznego, badań histopatologicznych i immunofluorescencyjnych. Leczenie polega na terapii jednostki podstawowej. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują leki immunosupresyjne. Ze względu na obecne zaostrzenia i remisje oraz pojawiające się nawroty konieczna jest współpraca wielospecjalistyczna. W praktyce lekarza ortodonty wczesne rozpoznanie DG i diagnoza mogą być istotne w kwalifikacji pacjenta do leczenia.
 

Od Redaktora

Szanowni Czytelnicy,

Oddajemy do Waszych rąk jesienny numer MP.

Może czas na aparaty lingualne? Wielu chce spróbować, wybór materiałów jest duży, ale tylko niektóre warte są zastosowania lub w ogóle zapamiętania. Dyskusja grupy lekarzy praktyków, o aparatach lingualnych, którą prezentujemy w artykule „Okrągły stół” dotyka nie tylko aspektów medycznych, ale przede wszystkim pokazuje sposoby pracy lekarza i praktyki. Komputerowe analizy łuku, indywidualnie dopasowane zamki, maski transferowe, odpowiednio dla danego przypadku dogięte łuki, komputerowy set-up, przenoszenie projektu aparatu (planu leczenia) poprzez jig. Artukuł warto przeczytać także dlatego, że to właśnie od strony zamków lingualnych, wymagających dużej dokładności rozpoczęły się planowania działań i pozycji w oparciu o rożne techniki naklejania i pozycjonowania. W przeciwieństwie do zamków przedsionkowych naklejanie zamków lingualnych “z ręki” to jak skok na bungy, ale bez bungy. Teraz ta dokładność wkracza do zamków przedsionkowych. Warto więc zobaczyć w tej dyskusji coś czego jeszcze nie wiemy. I co będzie potrzebne. Na szczęście nikt z czytelników nie musi ćwiczyć tego wszystkiego na sobie (nie wszystkie omawiane rozwiązania się sprawdziły), aby dobrać w przyszłości lub teraz wspomaganie cyfrowe w ortodoncji. Indywidualnie Projektowana Ortodoncja, IPO® wspomoże każdego lekarza, który uzna za stosowne iść za rozwojem technologii ortodontycznych.

Ostatnio jeden z lekarzy w Polsce zapytał mnie o poradę w zakresie swoich obserwacji w pracy Damonem Clear. Widział inną odpowiedź na swoje działania niż w przypadku zamków metalowych Damon Q. Usłyszałem wtedy, ze może to procedura klejenia jest bardzo wymagająca. Może ma to znaczenie w I i III fazie leczenia? Zacząłem pytać, wpadł mi też do ręki artykuł dr Stuart’a Frost’a. Nie wiem czy wyjaśni wszelkie drobiazgi czy różnice obserwowane przez tego polskiego Lekarza (ma on doświadczenie w leczeniu Damonem), ale warto przejść przez utarte ścieżki jeszcze raz. I o tym jest artykuł - Jak zapewnić doskonałą jakość leczenia aparatami estetycznymi.

Oczywiście, że nie od razu Rzym zbudowano. Z doświadczenia wiem, że warto trzymać z budowlańcami. Fundamentem zawsze jest wiedza, pewność konstrukcji/materiałów i doświadczenie to czynniki, które sprawdzają się w każdym …domu. Czy można zbudować cos bez fundamentu? Lub użyć do budowy, jako treningu „prawie cegieł” zamiast po prostu „cegieł”? Prowokacyjnie odpowiem: można, nawet trzeba. Ale tylko do sprawdzenia rozwiązania i wyciągnięcia wniosków. Inaczej to czysta głupota. Dr Jolanta Sajkowska opisuje swoją “przygodę” z systemem Damona na podstawie własnych doświadczeń. Pokaz przypadków, zamiast słów, zdjęcia. Część powie „czysty marketing”, a druga część tak właśnie pracuje. Każdy ma to na co zapracował. Interdyscyplinarność to słowo-klucz do sukcesu lekarza ortodonty. I klucz ten będzie mu coraz bardziej potrzebny. Nie tylko we współpracy ortodonty z periodontologiem, ale również chirurgiem, protetykiem i implantologiem. Dr Marcela Sajkowska prowadzi dyskusję jak leczyć pacjentów 40+, a to grupa coraz liczniejsza. Traktowanie pacjenta podmiotowo i przedmiotowo w zakresie badania po prostu jest nieodzowne. Nie warto o tym zapominać. Swoje dobre imię buduje się latami. A przydaje się ono zawsze wtedy gdy znajdzie się koło nas ktoś bez ewolucji, fundamentów lub nawet bez wiedzy z „okrągłego stołu”. Za kompromis w tym zakresie zawsze się płaci. Pacjenci nie lubią ćwiczeń na sobie nawet wtedy, kiedy mówią, że się zgadzają.

Życzę ciekawej lektury.
Tomasz Stefańczyk

Strona korzysta z plików cookies Polityka Prywatności